ČEZ možná vyplatí celý loňský zisk akcionářům, navrhuje to ministr … – Český rozhlas

March 24, 2014 11:58 am0 commentsViews: 1

24. března  2014 v 12:31  

ČEZ (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

ČEZ (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Stát by mohl dostat od společnosti ČEZ až 25 miliard korun. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO totiž navrhuje, aby energetická společnost vyplatila celý loňský zisk akcionářům v dividendách. Čistý zisk ČEZ loni činil 35,2 miliardy korun. Stát je majoritním akcionářem podniku, vlastní 70 procent akcií.

Společnost ČEZ doteď z čistého zisku vyplácela na dividendách 50 až 60 procent. Zbytek si ponechávala na investice.  

Podle ministra financí Andreje Babiše ale peníze firmě výrazně nepomohly. Navrhuje proto, aby firma vyplatila celý loňský zisk akcionářům. Řekl to Hospodářským novinám. 

Podle mluvčího firmy ČEZ Ladislava Kříže podíl vyplacených dividend určují sami akcionáři. „Nyní nemáme co komentovat. Akcionáři o tom rozhodnou na valné hromadě,“ upozornil. 

Rozhodující slovo má proto stát, který vlastní většinu akcií firmy. Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka ale upozornil na to, že ČEZ bude peníze potřebovat. Hlavně, pokud bude pokračovat dostavba jaderné elektrárny Temelín. 

„Pokud by nepokračovala, dokážu si představit, že společnost ČEZ dokáže fungovat s nižšími kapitálovými investicemi a tedy i s užším prostorem pro výplatu dividendy v příštích letech,“ míní analytik. 

Akcie společnosti ČEZ v reakci na Babišův návrh od rána výrazně rostou. 

Autor:  Zuzana Petráňová,  bre


Podnikání – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code