Kritici jím pohrdají, čtenáři ho milují. Brownův nový román aspiruje … – Český rozhlas

May 14, 2013 1:25 pm0 commentsViews: 2

14. května  2013 v 12:10  

Dan Brown - Foto:  danbrown.com

Dan BrownFoto:  danbrown.com

Jen málo současných knižních autorů má dar vzbudit zájem přímo celoplanetární. Do téhle exkluzivní množiny určitě patří Američan Dan Brown, kterému dnes vychází čtvrtý román s názvem Inferno. I v něm se děj točí kolem harvardského profesora Roberta Langdona.

Největší „brownofilové“ stáli před hlavní prodejnou sítě Waterstone’s v Londýně, kde na prvních 200 šťastlivců čekaly knížky s podpisem. Po těch se jen zaprášilo. 

Podle Chrise Whitea z Waterstone’s to bude nejrychleji se prodávající i nejvíc prodávaný román roku. Nezdá se totiž, že by některý z chystaných titulů mohl Browna ohrozit. 

AudioStáhnout

Zahájení prodeje nové knihy Dana Browna sleduje v Londýně zpravodaj Jiří Hošek

Na britském trhu očekávají odborníci tři vrcholy prodeje – nyní těsně po vydání, v době letních dovolených a pak samozřejmě na vánočním trhu. 

Dan Brown už v Británii stačil bezděky rozpoutat cenovou válku, když ho Tesco, Asda a Amazon prodávají za devět liber, zatímco u Waterstone’s je na internetu k mání za liber deset. 

Co se týče právě internetového prodeje, tak na Amazonu je Dan Brown jedničkou a dvojkou předběžných objednávek se svou elektronickou i klasickou podobou Inferna. 

Nejhorší Brown, píše kritik Daily Telegraphu 

Kritici Dana Browna příliš nemilují, v případě nového románu to ovšem není úplně jednoznačné. Třeba Jake Kerridge v Daily Telegraphu knížku rozcupoval, dal jí jen dvě hvězdičky z pěti a napsal, že je to zatím nejhorší Brown. 

Jeho redakční kolega Michael Deacon ale Browna hájí s tím, že je to spisovatel, který ve velmi konkurenčním prostředí dosáhl úžasného komerčního úspěchu. 

A jaké měřítko úspěchu a kvality uznává sám Dan Brown? „Je to, jaký kontakt dokážu navázat se svými čtenáři. Nejhezčí věc, kterou slýchám docela často, je – a z toho mám největší radost – když někdo řekne, že od střední školy skoro nečetl, někdo mu doporučil moji knížku a teď se prý od čtení nemůže odtrhnout,“ tvrdí spisovatel. 

Brownova čerstvá próza vychází ze slavného eposu Božská komedie středověkého spisovatele Danta Alighieriho. Stejně jako v nejznámějším Brownově díle, Šifře mistra Leonarda, hraje v Infernu důležitou roli matematika. V Česku vyjde kniha s dobrodružným příběhem pod názvem Peklo na podzim. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih), Martin Hromádka  (dka)


Kultura a šoubyznys – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code