Krymská ‘sebeobrana’ obsadila dvě armádní základny. Údajně … – Český rozhlas

March 19, 2014 1:56 pm0 commentsViews: 4

19. března  2014 v 10:59  

Ukrajinští vojáci na většině vojenských základem zůstávají. Na Krymu jich je kolem 20 tisíc - Foto:  Reuters

Ukrajinští vojáci na většině vojenských základem zůstávají. Na Krymu jich je kolem 20 tisícFoto:  Reuters

Příslušníci krymské “sebeobrany” údajně v doprovodu ruských vojáků obsadili velitelství ukrajinského námořnictva v Sevastopolu. Další ozbrojenci prý vnikli do základny v západokrymském městě Novoozerne, do objektu pronikli těžkou technikou. Ruská armáda zatím vyhlásila cvičení na západě země, území ale nesousedí přímo s Ukrajinou. Zapojeny jsou i stíhačky a bombardéry.

Radikálně naladění účastníci proruského mítinku v Sevastopolu dnes strhli zátarasy před sídlem ukrajinského vojenského námořnictva a vtrhli dovnitř. Podle agentury Reuters viděli svědci na budově vlát ruské vlajky. Velitelství navíc opustilo několik neozbrojených zaměstnanců.  

Z agresivně naladěného davu se v Sevastopolu podle Interfaxu ozývaly výzvy, aby se ukrajinští vojáci vzdali a složili zbraně. Na místo přijely vozy záchranné služby. 

Ukrajinská vlajka na stožáru před objektem byla stažena, místo ní se objevila vlajka ruská. Lidé před areálem skandovali proruská hesla a zpívali ruskou hymnu. 

Zpravodaj agentury Reuters ale na místě viděl tři ozbrojence v ruských uniformách bez hodnostního označení. Agentura ITAR-TASS napsala, že na místě žádní ruští vojáci nejsou. Ke zranění osob podle očitých svědků zatím nedošlo. 

Ukrajina: Armáda se z Krymu nestáhne 

Ukrajinský ministr obrany Igor Teňuch mezitím v Kyjevě oznámil, že se ukrajinské jednotky z Krymu nestáhnou. Již v úterý dal vojákům povolení použít při obraně zbraně. 

Rusko vyhlásilo vojenské cviční na severozápadě země, region s Ukrajinou přímo nesousedí. Vojenské manévry nicméně můžou zvýšít napětí mezi Severoatlantickou aliancí a Moskvou. 

V Černém moři dnes také začíná cvičení amerického válečného torpédoborce. Manévry bude nacvičovat s loďstvem Bulharska a Rumunska. 

Nad budovou velitelství ukrajinského námořnictva zavlála ruská vlajka. Kdo ji vyvěsil, ale není jasné - Foto:  Reuters

Nad budovou velitelství ukrajinského námořnictva zavlála ruská vlajka. Kdo ji vyvěsil, ale není jasnéFoto:  Reuters

V úterý podle ukrajinských úřadů v Simferopolu zahynul jeden ukrajinský voják a další byl zraněn. Také krymští separatisté hlásí podle agentury Interfax jednoho mrtvého člena domobrany a další dva zraněné. U ukrajinské základny v Simferopolu je prý zasáhl ostřelovač. 

Na Krymském poloostrově, který v pondělí vyhlásil samostatnost a požádal o připojení k Rusku, zůstává přes 20 tisíc ukrajinských vojáků. Kyjev nezávislost Krymu neuznává, povolal desetitisíce záložníků. 

Ukrajinští vojáci dostali od ruské černomořské flotily ultimátum do pátku. Mají se rozhodnost, zda opustí své základny a odjedou z Krymu nebo se stanou zaměstnanci ruské armády. 

Buď v ní mohou působit jako civilní zaměstnanci nebo složit slib věrnosti Rusku a stát se jeho vojáky. Moskva jim nabízí na místní poměry vysoký plat 800 dolarů. 

Čtěte také: Kyjev je pobouřen kvůli spojení Krymu s Ruskem. Rusové v tom vidí spravedlnost

Na Krymu stále zůstává 20 000 ukrajinských vojáků - Foto:  Reuters

Na Krymu stále zůstává 20 000 ukrajinských vojákůFoto:  Reuters


Svět – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code