Kurz 28 korun za euro není nerealistický, naznačil Lízal z ČNB … – Český rozhlas

November 19, 2013 6:36 pm0 commentsViews: 5

19. listopadu  2013 v 16:17  

Česká měna je aktuálně nejslabší je za poslední čtyři a půl roku - Foto: Filip Jandourek

Česká měna je aktuálně nejslabší je za poslední čtyři a půl rokuFoto: Filip Jandourek

Česká koruna citelně oslabuje. Oproti včerejšímu dni je její kurz proti euru vyšší skoro o jedno procento. Česká měna je tak nejslabší od března 2009. Obchodování z větší části podle analytiků ovlivnil člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal.

Pro server Patria Lízal totiž řekl, že centrální banka bude kurz stále držet poblíž 27 korun za euro. Podstatnější je ale jeho další výrok. Lubomír Lízal naznačil i případné další kroky centrální banky. Scénář, kdy by banka musela zvýšit intervenční cíl na 28 korun za euro, není podle něj nijak dramatický nebo nerealistický. 

Jako důvod k možné změně kurzu uvedl, že hospodářský růst v Evropě se stále zpomaluje. Navíc podle Lubomíra Lízala nejsou dořešené problémy bankovního sektoru. Připomíná, že Evropská centrální banka stále snižuje sazby, a přesto dochází k trvalému poklesu cen v eurozóně. 

Že by ČNB v následujících 18 měsících mohla znovu hýbat s kurzem koruny, naznačil dříve i guvernér ČNB Miroslav Singer. Ale pouze za předpokladu, že by intervence nepřinesly očekávané výsledky. Tento krok ale nepovažuje za příliš pravděpodobný. 

Po vyjádření Lubomíra Lízala koruna oslabila vůči euru až na hodnotu 27,37. Oslabení oproti včerejšímu dni je stále téměř jednoprocentní. Kurz koruny je vyšší i vůči dolaru, pohybuje se na úrovni 20,20 Kč. Oproti americké měně ztrácí koruna rovněž necelé procento. 

To podle analytiků znamená, že tyto slovní intervence zabírají. Podobný vývoj kurzu bychom mohli podle nich vidět i zítra. 

Autor:  Jan Beneš,  mta


Hlavní události – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code