O Čechovi pohřešovaném v Libyi jednal krizový štáb – Český rozhlas

March 8, 2015 11:15 am0 commentsViews: 22

8. března  2015 v 12:06  

Na ministerstvu zahraničí se také kvůli vzniklé situaci sešel krizový štáb (ilustrační foto) - Foto: Jaroslav Skalický

Na ministerstvu zahraničí se také kvůli vzniklé situaci sešel krizový štáb (ilustrační foto)Foto: Jaroslav Skalický

Kvůli pohřešovanému českému občanovi v Libyi jednal na ministerstvu zahraničí krizový štáb. Muž je zaměstnancem ropné společnosti a pohřešuje se po pátečním ozbrojeném útoku na ropná pole. Podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) stojí za útokem s velkou pravděpodobností ozbrojenci Islámského státu. Zaorálek vysílá do oblasti diplomata, který bude na místě koordinovat pomoc. Nestabilní situace v Libyi ale může jeho úkol zkomplikovat.

Kvůli rozdvojené vládě také není jasné, na koho se český diplomat může obrátit. 

„V obecné rovině bych řekl, že asi nejdůležitější je konkrétně určit, kdo za tím únosem, pokud vůbec šlo o únos, stojí, a snažit se jednat s touto stranou, která v dané oblasti má nějakou moc a má možnost zasáhnout,“ řekl expert na Blízký východ Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity v Praze. 

Česká strana bude zřejmě jednat s místními samosprávami, řekl pro ČRO velvyslanec Česka pro Libyi Jan Vyčítal

Vložit na svůj web

Po útoku radikálů na ropné pole je nezvěstných nejméně sedm lidí. Kromě českého je mezi nimi i rakouský občan. Podle ministra Lubomíra Zaorálka spolu budou obě země intenzivně spolupracovat na jejich nalezení. 

Podle informací tiskového mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Martina Weisse se zatím nepodařilo navázat kontakt s pohřešovanými i přesto, že ropné pole, na kterém skupina cizinců pracovala, bylo krátce po útoku znovu dobyto. 

Útok má na svědomí s největší pravděpodobností organizace Islámský stát a nezvěstní zaměstnanci tak mohou být v jeho zajetí.  

Velvyslanec Vyčítal pro ČRo: Budeme jednat s místními samosprávami 

„Stále hovoříme o pohřešovaných osobách a situace v Libyi je politicky tak roztříštěná, že budeme muset pravděpodobně jednat s konkrétními místními samosprávami, s jednotlivými představiteli měst a případně milicí, které v zemi operují,“ řekl Českému rozhlasu český velvyslanec pro Libyi Jan Vyčítal. 

Vnitropolitickou situaci v Libyi rozebral komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Vložit na svůj web

„Věřím, že jednání budou úspěšná.“ 

Podle Jana Vyčítala žije dlouhodobě v Libyi asi 10 smíšených rodin. Počet Čechů, kteří v posledních měsících byli, odhaduje pouze na jednotky. 

„Tady je problém, že Češi, kteří do Libye cestují, nemají žádnou povinnost informovat české úřady o tom, že cestují, případně, kde se zdržují. Čili vždy je pak komunikace s nimi velmi složitá.“ 

Jan Vyčítal připomněl, že doporučení necestovat do Libye vydala Česká republika spolu s jinými evropskými státy v létě 2014. 

Čtěte také: Česko a Rakousko pracují na záchraně svých občanů pohřešovaných v Libyi

Výběr případů únosů českých občanů v zahraničí v posledních 20 letech

17. prosince 1996 – Český chargé d’affaires v Peru Lubomír Hladík byl mezi více než 600 lidmi zajatými na večírku, který se konal v rezidenci japonského velvyslanectví v Limě. Ozbrojení příslušníci Revolučního hnutí Túpaka Amarua (MRTA), kteří požadovali propuštění vězněných členů hnutí, rukojmí postupně propouštěli, včetně Hladíka. Peruánské bezpečnostní síly osvobodily 72 zbylých rukojmí 22. dubna 1997. 

19. února 1998 – Podplukovníka Jaroslava Kulíška s dalšími třemi pracovníky pozorovatelské mise OSN v Gruzii (UNOMIG) unesli ozbrojení útočníci v západogruzínské vesnici Džichaškari. Zatímco dva Uruguayce a Švéda odpůrci prezidenta Eduarda Ševardnadzeho propustili, Kulíškovi se 25. února podařilo utéci. 

29. září 1999 – Dva pracovníky nadace Člověk v tísni Milana Machalíčka a Michala Plavce zadržoval dav ze srbské enklávy Štrpce v jihosrbské provincii Kosovo. Vojákům sil KFOR se podařilo humanitární pracovníky po několika hodinách vysvobodit. 

13. října 1999 – Na východě gruzínské Abcházie, v Kodorském údolí, byla unesena skupina šesti pozorovatelů OSN (UNOMIG), pocházejících z ČR, Švédska, Švýcarska, Řecka, Německa a Uruguaye. Únosci požadovali výkupné 250 tisíc dolarů. O den později únosci propustili čtyři rukojmí, mezi nimi českého pozorovatele, zbytek propustili další den. 

11. dubna 2004 – V Iráku byli cestou do jordánského Ammánu uneseni tři čeští novináři – Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech byli po vyjednávání s únosci propuštěni na svobodu. 

7. prosince 2005 – Na Haiti byl unesen český misionář Roman Musil. Na ostrově působil již několik let. Únosci údajně požadovali výkupné 50 tisíc dolarů (zhruba 1,25 milionu korun). S únosci vyjednávali představitelé katolické církve. Musil byl 10. prosince 2005 propuštěn. Česká republika údajně nic neplatila. 

11. března 2010 – Byly propuštěny dvě unesené humanitární pracovnice na Haiti. Česká pracovnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) a její belgická kolegyně strávily téměř týden v zajetí neznámých únosců. Ženy, které v zemi pomáhaly po ničivém zemětřesení, přepadli únosci na předměstí Port-au-Prince. 

18. ledna 2011 – Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Zasáhla proti třem únoscům střelbou ve chvíli, kdy se pokusili své oběti odvézt autem do hor. 

22. března 2012 – Česká průvodkyně strávila v noci na 22. března na egyptském Sinajském poloostrově dvě hodiny v zajetí beduínů. Skupina maskovaných mužů ji unesla, když přepadla autobus s českými turisty, které žena doprovázela. Podle českého ministerstva zahraničí ženu osvobodily egyptské bezpečnostní síly ve spolupráci s místními beduínskými kmeny z jihu Sinaje. 

13. března 2013 – Dvě české turistky unesli neznámí ozbrojenci v pákistánské provincii Balúčistán, místní úřady po nich už dva roky marně pátrají. Podle Pákistánců je možné, že Antonie Chrástecká a Hana Humpálová jsou v Afghánistánu

Autor:  Milan Slezák  (msl), Marie Woodhamsová  (maw),  mkp


Hlavní události – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code