Policisté v Kyjevě vtrhli do sídla strany Tymošenkové. Podle vnitra … – Český rozhlas

December 9, 2013 8:56 pm0 commentsViews: 2

9. prosince  2013 v 21:20  

Policisté a protivládní demonstranti v Kyjevě - Foto:  Reuters

Policisté a protivládní demonstranti v KyjevěFoto:  Reuters

Komando asi stovky policistů vtrhlo do sídla ukrajinské opoziční strany Vlast expremiérky Julie Tymošenkové. Ministerstvo vnitra po několikahodinovém mlčení oznámilo, že šlo o rutinní součást zajišťování důkazů v případu zneužívání pravomocí veřejného činitele.

Asi sto mužů v maskách a se samopaly vylomilo dveře a vtrhlo do budovy, kde sídlí opoziční strana Vlast. Tak akci popsali straničtí aktivisté, kteří prý několikrát volali policii. Ale kromě té, která už byla v domě, žádná jiná nepřijela. Pojali proto podezření, že šlo o akci tajné služby. Ta to ale nepotvrdila. 

Muži v černém z kanceláří odnesli počítače. Ministerstvo vnitra později vydalo prohlášení, podle kterého policisté zajistili důkazy nutné při vyšetřování trestného činu podvodu a zneužití pravomocí veřejného činitele. Jak se to týká strany Vlast, ministerstvo neupřesnilo. Poslanci za opoziční stranu Vlast to označili na přepadení a pachatele zažalují. 

V centru města mezitím stovky příslušníků speciálních zásahových sil zlikvidovaly barikády před úřadem vlády a prezidentským palácem. Zablokovali také z obou stran hlavní třídu Kresčatik. Na náměstí Nezávislosti, kde proti vládě demonstrují tisíce lidí, ale policisté zatím nezasáhli. Protivládní demonstranti stále kontrolují budovu magistrátu a blokují některé stanice metra. 

V Kyjevě hustě sněží a fouká vítr. Policie vytvořila z obou stran hlavní třídy Kresčatiku jakési vlastní barikády. Uprostřed se nachází náměstí Nezávislosti, od něhož jsou policisté vzdáleni několik set metrů. 

AudioStáhnout

Martin Dorazín popsal ve Večerním Radiožurnálu aktuální situaci na kyjevském náměstí Nezávislosti

Policejní autobusy přehradily Kresčatik napříč a obstoupily ho kolonou. Před nimi stojí druhá kolona lidí, kteří se drží za ruce a nechtějí policisty v přilbách a s obušky pustit dál, pokud by dostali rozkaz proti asi pěti tisícovkám demonstrantů zasáhnout. Podle vyjádření ministerstva vnitra ale policie zatím žádný rozkaz k akci nedostala. 

Demonstranti mají obavy, že by se policisté mohli nečekaně zjevit uprostřed náměstí prostřednictvím metra. Protestující proto zablokovali všechny vchody do metra kolem celého náměstí Nezávislosti. 

Prezident slíbil diskuzi 

Ukrajinští policisté připravení k odstranění barikád protivládních demonstrantů v Kyjevě - Foto:  Reuters

Ukrajinští policisté připravení k odstranění barikád protivládních demonstrantů v KyjevěFoto:  Reuters

Opozice včera dala prezidentu Viktoru Janukovyčovi ultimátum 48 hodin na obměnu kabinetu. Dnes Janukovyč vyjádřil souhlas s návrhem na uspořádání diskuze u kulatého stolu, u nějž by měli pravděpodobně zasednout představitelé tří hlavních opozičních stran i různých občanských hnutí. 

Opozice také požaduje demisi vlády a prezidenta, zadržení ministra vnitra a propuštění politických vězňů. Chce také vyšetření zásahu na náměstí Nezávislosti a potrestání jeho viníků. 

Řešením by podle mnohých opozičních politiků byly předčasné volby. Prezident Janukovyč ale chce, aby opozice dokázala svou sílu v řádných prezidentských volbách, které se budou konat příští rok. 

Autor:  Martin Dorazín,  dab


Hlavní události – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code