Turecká policie v Istanbulu zasáhla proti demonstrantům. Použila … – Český rozhlas

June 15, 2013 9:36 pm0 commentsViews: 2

15. června  2013 v 22:16  

Protivládní protesty v Turecku pokračují (archivní foto) - Foto:  Reuters

Protivládní protesty v Turecku pokračují (archivní foto)Foto:  Reuters

Turecká policie v Istanbulu dnes večer nečekaně zasáhla proti demonstrantům. Zakročila v parku Gezi, který je součástí náměstí Taksim. Turecký permiér Recep Erdogan dnes ještě před zákrokem z Ankary demonstranty opět vyzval, aby park opustili, a pohrozil jim tvrdým zákrokem.

S možným zásahem většina protestujících počítala, překapivá byla doba, kdy k němu došlo. Policejní zásah začal zhruba kolem osmé večer, kdy na náměstí Taksim bylo několik tisíc lidí včetně rodin s malými dětmi. 

„V okamžiku, kdy si policisté, kteří jsou tady prakticky pořád, nasadili plynové masky a přilby, tak bylo jasné, že bude zle. A vzápětí přišel ten policejni zákrok za pomoci vodních děl a slzného plynu. V tuto chvíli je náměstí skoro prázdné, už jenom sanitky odvážejí zraněné do nemocnic a odehrávají se tady, řekl bych, takové poziční boje v těch přístupových ulicích, které vedou na náměstí,“ hlásil kolem tři čtvrtě na osm z Istanbulu zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek. 

Boje trvaly i dvě hodiny poté. Část lidí se pokoušela dostat zpět na náměstí. Policie jim v tom bránila. Podle svědků vzduchem létaly i gumové projektily. 

Demonstrace už trvají přes dva týdny. Odstartovalo je brutální rozehnání poklidného protestu proti stavbě nákupního střediska v centru Istanbulu. Postupně dostaly i protivládní charakter. 

Čtěte také: V Istanbulu demonstruje i řada žen. Vadí jim názory politiků na oblékání či na počty dětí v rodinách

Autor:  Jaromír Marek  (jma)


Hlavní události – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code