Unikátní výstava v Praze: Pohled do šatníku agentů NDR! Jak se … – Blesk.cz

September 29, 2014 11:31 pm0 commentsViews: 41

Stasi je zkratkou pro Ministerstvo státní bezpečnosti v komunistické NDR, které mělo základnu ve Východním Berlíně a řídilo se heslem “Schild und Schwert der Partei”. Sloužilo tak v překladu jako “Štít a meč strany”. Východoněmečtí “estébáci” přitom měli pořádně napilno. Bylo třeba zemi chránit před podvratnými, především kapitalistickými živly. Aby byla tajná policie opravdu tajná, používali její agenti všemožné převleky. Nesměli budit pozornost a museli dokonale splynout s davem.

Tajné manuály Stasi vystavují v Praze!

Pro tuhle příležitost vznikly dokonce i tajné manuály, jak takový převlek připravit. Jejich přehlídku, ale i bližší pohled do praktik Stasi, nyní přináší Goetheho institut, který se v rámci festivalu Paralelní životy dívá na 20. století očima tajných služeb. A to nejen z Německa, ale i Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Rumunska.

Výstava, která startuje dnes a potrvá do 8. října, nabízí i doprovodný program v podobě filmů a diskuzí. Více o jejím programu ZDE. Projekce fotek se koná každý den od 17. do 18. hodin, vystaveny jsou však i v Café NoNa při Nové scéně pražského Národního divadla. “Fotografie ukazují skutečné tajné agenty, jak si nasazují paruky a umělé kníry, nacvičují boj z blízka, oslavují či fotografují sami sebe,” vylíčil České televizi Tomáš Moravec z Goethe-Institutu.

V Německu chtějí odhalit další tajemství Stasi

Výzkum toho, jak fungovala Stasi, přitom stále probíhá. V Německu byl kvůli tomu zřízen i Úřad pro dokumentaci činnosti bývalé východoněmecké tajné policie Stasi (BStU).  Ten se nyní chystá digitálně rekonstruovat tisíce dokumentů, které se pracovníci Stasi snažili zničit na přelomu let 1989 a 1990.

KGB sledovala české papaláše: Pijan, povaleč a patolízal!

KGB sledovala české papaláše v Česku!

Podezírání, práskání a lísání se ke Kremlu. Tak se projevovali čeští…

Slibují si od toho odhalení nových poznatků o činnosti Stasi v době, kdy se hroutil komunistický režim v NDR. “Berlíňané v prosinci 1989 oblehli sídlo Stasi, protože se dozvěděli, že tajná policie začala odvážet archivní materiály a likvidovat je. Chtěli zabránit tomu, aby stopy po činnosti Stasi zmizely,” řekla mluvčí úřadu Dagmar Hovestädt.

V polovině ledna 1990 se podařilo obyvatelům NDR berlínskou centrálu Stasi obsadit a zajistit tak i dokumenty tajné policie. Velké množství z nich ale bylo skartováno nebo ručně roztrháno. Skartované materiály byly strojově rozřezány na miniaturní kousky, zachovalo se však 16 tisíc pytlů ručně natrhaných, které zkoumat lze. 

Rekonstrukce zničeného materiálu by mohla rozšířit archiv BStU, který už nyní má 111 kilometrů polic a čítá téměř 900 milionů listů záznamů. Kromě toho je v něm zhruba 1,7 milionu fotografií a přes 34 000 zvukových a obrazových nahrávek. Dokládá to, jak rozsáhlá byla činnost Stasi v NDR.

“Na konci 80. let pracovalo pro Stasi 91 000 kmenových zaměstnanců a 180 000 neoficiálních spolupracovníků. Vychází to tak, že pro tajnou policii pracovala skoro dvě procenta populace země,” prozradila mluvčí BStU. “Východní Německo tak bylo zemí s mimořádným podílem špiclů. Jen pro srovnání, v Sovětském svazu připadal jeden agent nebo spolupracovník tajné policie na 500 obyvatel,” dodala.

Nejslavnější a nejkrvavější útěky přes Berlínskou zeď

Voják Conrad Schumann přeskakuje zátarasy ze sovětského sektoru Berlína do západního před dokončením stavby Berlínské zdi.

Berlínská zeď, nechvalně známá monstrózní stavba, která vedla napříč…


Kultura a šoubyznys – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code