V Jihlavě se představí nejlepší evropští dřevorubci – Český rozhlas

June 15, 2013 9:36 pm0 commentsViews: 2

15. června  2013 v 00:15  

Jihlava se může těšit na velké dřevorubecké výkony (ilustrační foto) - Foto: Zuzana Kopuletá

Jihlava se může těšit na velké dřevorubecké výkony (ilustrační foto)Foto: Zuzana Kopuletá

Do Jihlavy se chystají nejlepší dřevorubci Evropy. V areálu letního kina se dnes koná prestižní závod Eurojack. K vidění budou pily mnohem výkonnější než klasická motorová i dřevorubci v roli veverek.

Prestižní akci, která se v Jihlavě koná už podruhé, si nenechá ujít ani jeden z nejlepších českých závodníků David Síla. Prozradil, že jeho nejoblíbenější disciplínou je paradoxně ta nejtěžší – Springboard. 

„Závodník má k dispozici sekeru a dvě taková prkna s kováním. Začíná tím, že si vysekává kapsy a do nich ukládá prkna. V závěru to vypadá jako točité schodiště. Po těch prknech vyleze nahoru, kde přesekává špalek, jako kdyby kácel strom,“ vysvětluje. 

Další zajímavou disciplínou je Powersaw, při které dřevorubci používají speciální pily, které váží dvacet sedm kilogramů. 

AudioStáhnout

Reportáž o dřevorubeckém sportu natáčela Lucie Maxová

„Závodník bude řezat tři kotouče z vodorovného kmene, což taky většinou stíhají za šest sedm vteřin. Doporučuju si s sebou vzít špunty do uší, nebo si aspoň připravit prstíky, protože je to neuvěřitelně hlučná pila,“ říká jedna z organizátorek Jacquelin Sílová. 

Jde o velmi nebezpečný sport, proto se závodníci musí dobře chránit. Mezi základní výbavu pro práci s motorovou pilou patří vysoce odolné rukavice, chrániče očí a uší. Pokud zacházejí se sekerou, využívají závodníci chrániče holení a kotníků. 

Často dřevorubci při závodech šplhají do výšky až deseti metrů, potřebují tedy i atestovanou lezeckou výstroj. Zdolat tuto výšku jim trvá devět vteřin. 

Závod Eurojack startuje dnes v jihlavském Heulose úderem 13. hodiny, soutěž potrvá celý víkend. 

Autor:  Lucie Maxová, Iva Menšíková


Život – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code