Začal festival Glastonbury. Dvěma tisícům koncertů dominují Rolling … – Český rozhlas

June 27, 2013 6:54 pm0 commentsViews: 6

27. června  2013 v 07:05  

Lidé na festivalu Glastonbury (archivní foto) - Foto: Tadeáš Haager

Lidé na festivalu Glastonbury (archivní foto)Foto: Tadeáš Haager

Hudební fanoušci ve Velké Británii se po nezvykle dlouhé pauze znovu dočkali. Od středy proudí branami areálu nedaleko anglického Bristolu tisíce účastníků festivalu Glastonbury. Největší hudební přehlídka na Britských ostrovech si loni kvůli olympiádě v Londýně dala přestávku. Tím víc je letos natěšeno 135 tisíc majitelů lístků, které čekají dvě tisícovky koncertů a značné množství alkoholu.

Napřed sehnat drahocenné a drahé lístky – jedna vstupenka přišla letos na 205 liber – a pak vyřešit, jak se na Worthy Farm v hrabství Somerset stranou civilizace nejlépe dostat.  

Podle předpovědi počasí by tentokrát návštěvníci festivalu mohli nechat holínky a pláštěnky doma. Jenže gumáky a Glastonbury k sobě už léta patří a hlavně dívky se předhánějí, kdo že má na holínkách divočejší nebo originálnější vzor. 

AudioStáhnout

O dění na festivalu Glastonbury informoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

„Je to báječný pocit, dva roky čekání na další Glastonbury je dlouhá doba. Tohle je můj pátý festival. Je to to nejlepší místo na Zemi. Protivná je jedině všechna ta bagáž, kterou s sebou člověk musí táhnout. Každý rok si s sebou radši beru kolečko,” popisuje zkušený festivalový návštěvník, který si s sebou dovezl 140 plechovek cideru a 13 lahví vína. 

Glastonbury je mimochodem jedinou velkou britskou hudební přehlídkou, kde je stále povoleno přivézt si do areálu vlastní alkohol.  

„Glastonbury, to není vždycky jen bahno. Když máte štěstí, vykoukne někdy i slunce. Já se tedy držím stranou kempu a všeho toho bláta, ale lidi si to užívají, je to pro ně zábava. Chodívám na Glastonbury před vystoupením mezi fanoušky, nemám s tím problém,” říká rapper Dizzee Rascal a pokračuje: 

„Musíte vycítit už během několika prvních tracků, jaké publikum máte vlastně před sebou. Já se snažím hned od začátku ‚lítat‘ po pódiu a dávat do toho maximum, aby lidé za svoje peníze dostali odpovídající výkon. Ze všech festivalů máte právě na Glastonbury nejvíc lidí. Stojí tam před vámi nějakých 80 tisíc nebo i víc fanoušků a to je ten nejlepší pocit.” 

Během pauzy rostla v areálu pšenice 

Majitel Worthy Farm v Piltonu a zakladatel Glastonbury Michael Eavis využil roční přestávku svérázným způsobem. Nenechal 900 akrů ležet ladem a pěstoval na nich pšenici. 

„Během roční pauzy, kdy se loni Glastonbury nekonalo, měli lidé čas přemýšlet a vrátili se s pořádně velkými plány. V areálu nevzniklo něco vyloženě nového, ale máme tu nějaká drobná vylepšení. Chceme trochu rozdělit publikum, aby se večer všichni nenahrnuli na jedno místo,” popsala pro BBC úmysly pořadatelů dcera Michaela Eavise Emily. 

Nikdo nepochybuje o tom, že třemi hlavní hudebními taháky letošního festivalu budou Arctic Monkeys, Mumford and Sons a Rolling Stones. Posledně jmenovaná kapela zahraje na Glastonbury vůbec poprvé.  

Nevídané množství hodin odvysílají ze slavného festivalu rozhlasové i televizní stanice BBC. Ta se dohodla právě se Stouny, že místo původně zamýšlených 4 písniček odehraje z jejich koncertu plných 60 minut. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih), Kateřina Kozmová


Kultura a šoubyznys – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code