Zeman: Pomoc Ukrajině by měla být vázána tvrdými podmínkami – Radio Praha

March 7, 2014 6:59 pm0 commentsViews:

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Tvrdými podmínkami by měla být podle prezidenta Miloše Zemana vázána případná pomoc Evropské unie Ukrajině. Podle něj by v současné době tato pomoc skončila v kapsách oligarchů. O dění kolem Ukrajiny se prezident zmínil při setkání s obyvateli Přerova. Návštěva přerovského regionu se stala jednou z posledních zastávek Miloše Zemana v Olomouckém kraji. Zeman zopakoval, že o sestavení vlády mohou rozhodovat jedině občané ve svobodných volbách. Zeman již ve středu uvedl, že by se na Ukrajině měly co nejdříve konat svobodné volby, nejlépe pod dohledem a s plnou kontrolou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Česká republika by měla na Ukrajinu v této souvislosti podle něj vyslat své pozorovatele. Důvodem je podle něj riziko jejich falšování.

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vítá, že nová česká vláda chce hrát aktivnější roli v Evropské unii. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně po setkání se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem. “Těší mě, že Česko přebírá velmi aktivní roli v Evropské unii. A samozřejmě mě těší i to, že se Česko rozhodlo přistoupit k fiskálnímu paktu, přestože není členem eurozóny,” řekl Steinmeier. Podle Zaorálka je společným zájmem Česka a Německa zajistit úspěch evropské integrace a společné evropské měny. Zaorálek také vyjádřil přesvědčení, že se nová česká vláda částečně přiblížila pozicím Německa. “Nemusíme mít vždy stejné názory, ale připadá mi, že základní pozice máme totožné. Zájem o úspěch evropského projektu, zájem o úspěch společné evropské měny,” řekl. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Nemocnice dostanou miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu. Po jednání grémia ČSSD to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Upřesnil, že hospodaření státních nemocnic skončilo loni s miliardovou ztrátou, krajské nemocnice zaznamenaly ztrátu zhruba 1,6 miliardy. Od ledna neplatí pacienti za den pobytu v nemocnici, znamená to pro nemocnice další výpadek z příjmů kolem dvou miliard korun, právě na to půjde vládní kompenzace. Podle návrhu, který ještě bude projednávat vláda, od pololetí stoupnou platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané. V průběhu druhého pololetí celkově by tak byly navýšeny příjmy zdravotního pojištění o dvě miliardy. Návrh podpořila Česká lékařská komora, hejtmani a také Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje menší zařízení, a Asociace nemocnic ČR sdružující velká zařízení. AČMN přitom tento týden varovala, že nemocnice nemohou čekat až do pololetí. V akutní péči přicházejí po zrušení poplatků každý měsíc o dvě procenta příjmu, v následné a dlouhodobé péči o šest až deset procent. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Události na Ukrajině okolo Krymu podtrhují úsilí o posílení energetické bezpečnosti, míní premiér Bohuslav Sobotka. Na tiskové konferenci po schůzce lídrů zemí EU zdůraznil, že unie by se v případě krizí měla umět rozhodovat svobodně, bez závislosti na ruské ropě a ruském plynu. Součástí závěrů summitu je odhodlání EU pomoci Ukrajině s dodávkami energetických surovin, diverzifikací jejich zdrojů a efektivním propojením s Evropou. Už delší dobu se hovoří o možnosti zpětných dodávek plynu z Evropy přes Slovensko. Sobotka zmínil potřebu silnějšího propojení energetických sítí, tedy plynovodů, ropovodů nebo elektrické rozvodné sítě tak, aby Evropa byla energeticky bezpečná. Mohla by se tak podle předsedy vlády v případě konfliktů rozhodovat svobodně bez závislosti na ruských dodávkách. Podle Sobotky jsou omezení daná energetickou závislostí vidět například v nynějším tvrdším postupu Spojených států vůči Moskvě. Sobotka také podpořil podpis politické části asociační dohody ještě s nynějším kabinetem premiéra Arsenije Jaceňuka. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Výjimku z požadavků na kvalifikaci budou mít učitelé starší 55 let s víc než 20letou praxí, rodilí mluvčí a učitelé odborných předmětů s maximálně polovičním úvazkem. Po jednání s děkany pedagogických fakult a školskými odbory to oznámil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Fakulty vypíšou mimořádné studijní programy, aby si ostatní učitelé bez kvalifikace mohli začít doplňovat vzdělání ještě letos. Učitelů bez kvalifikace je 17.000 z celkem asi 130.000 pedagogů. Část jich už ale studuje či plánuje studium zahájit. Podle zákona by ale stejně ke konci roku muselo kvůli nedostatečné kvalifikaci odejít ze školství 7000 vyučujících. Výjimku dosud měli kantoři starší 60 let a ti, kteří k 1. lednu 2005 měli nejméně 15 let praxe ve škole. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Jedním z vrcholů komorních řady 79. sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude 11. března V kostele sv. Šimona a Judy koncert izraelského tria v čele s klarinetistkou Sharon Kamovou. Uznávaná umělkyně v Praze poprvé představí svého bratra, violistu Ori Kama, a také klavíristu Matana Porata. Jde o stálou sestavu, která má v této sezóně řadu koncertů. Kamová debutovala ve svých šestnácti letech s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Zubina Mehty. V roce 2006, u příležitosti 250. výročí narození W. A. Mozarta provedla ve Stavovském divadle v Praze jeho klarinetový koncert. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Tvrdými podmínkami by měla být podle prezidenta Miloše Zemana vázána případná pomoc Evropské unie Ukrajině. Podle něj by v současné době tato pomoc skončila v kapsách oligarchů. O dění kolem Ukrajiny se prezident zmínil při setkání s obyvateli Přerova. Návštěva přerovského regionu se stala jednou z posledních zastávek Miloše Zemana v Olomouckém kraji. Zeman zopakoval, že o sestavení vlády mohou rozhodovat jedině občané ve svobodných volbách. Zeman již ve středu uvedl, že by se na Ukrajině měly co nejdříve konat svobodné volby, nejlépe pod dohledem a s plnou kontrolou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Česká republika by měla na Ukrajinu v této souvislosti podle něj vyslat své pozorovatele. Důvodem je podle něj riziko jejich falšování. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Úřady do konce loňského roku vydaly v rámci církevních restitucí 119 pozemků a pět staveb. Nejvíce pozemků z nich vydaly Lesy ČR, celkem 81. Státní pozemkový úřad vydal 27 pozemků. Povinných osob, tedy institucí, které žádosti církví evidují, je téměř 30. Loni, tedy ještě v době, kdy církevní společnosti mohly podávat své výzvy k vydání majetku, Lesy České republiky vydaly 81 pozemků. Vydaly také tři stavby. Státní pozemkový úřad vydal 27 pozemků a jednu stavbu. Církve mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. ČSSD a ANO navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o 13 miliard. Církve to odmítají, neboť zákonem schválená částka je z jejich strany kompromisem vzniklým během letitých vyjednávání. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) požádá ve středu vládu o zajištění peněz pro program péče o národní kulturní poklad. Ten financuje opravy či novostavby sídel velkých kulturních institucí. Čerpání peněz, kterých má být v programu k dispozici celkem deset miliard, má ale skluz. Za sedm let se utratilo jen 2,5 miliardy. Ministr požádá o financování programu na příští roky, aby mohly být naplánované práce hotové do konce roku 2018. Situace je podle MK kritická vzhledem k ukončení přípravy významných akcí, probíhajícím výběrovým řízením a předpokladu zahájení stavebních prací na rekonstrukci historických budov Národního a Uměleckoprůmyslového muzea a výstavbě depozitářů Národního filmového archivu a Uměleckoprůmyslového muzea. Bez finančního krytí celkových stavebních nákladů nelze podepsat smlouvy se zhotoviteli a začít stavět, upozorňuje MK. 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek navrhl na funkci nového amerického velvyslance v České republice Andrewa Schapira. Oznámil to Bílý dům. Stejně jako nynější americký velvyslanec v Praze Norman Eisen má Schapiro blízko k Obamovi. Byl jeho spolužákem na Harvardově univerzitě, kde koncem 80. let vystudoval práva. Schapirova matka pochází z Prahy. Zatím není jasné, kdy se budou konat slyšení v Kongresu a kdy pak Schapiro do Prahy nastoupí. Podle vyjádření náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové chce americká diplomacie tentokrát zabránit obdobné situaci v minulosti, kdy bylo místo amerického ambasadora v Praze před příjezdem Eisena dva roky neobsazené. Investigativní organizace Středisko pro veřejnou integritu (CPI) uvedla, že Schapiro získal spolu se svou manželkou Tamarou Newbergerovou pro Obamovy kampaně na 700.000 dolarů (skoro 14 milionů korun). 

07-03-2014 19:25 | Milena Štráfeldová

Českému zemědělství se v loňském roce dařilo, zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy Kč. Jednalo se o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na růstu se podílela vyšší úroda hlavních rostlinných komodit, zvýšení cen mléka i nárůst dotací. 


Hlavní události – Zprávy Google

Tags:

Leave a Reply


*

code